सडक महोत्सवले पोखरालाई अन्तराष्ट्रिय शहर बनाउन सहयोग गरेको छ – भट्टराई

विगत १८ वर्ष देखि पोखरामा सडक महोत्सव हुदै आएको छ । सधै जस्तै यस वर्ष पनि पोखरामा पुस १३ गतेदेखि १७ गतेसम्म ‘पोखरा सडक महोत्सव’ हुँदैछ । रेस्टुरेन्ट एन्ड बार एसोसिएसन अफ नेपाल (रेवान) पोखराको आयोजनामा महोत्सव हुदै आएको छ । ‘सडकमै खाउँ, सडकमै रमाऔं’ नाराका साथ सडक महोत्सवको आयोजान हुदै आएको छ । रेवान पोखरा पुर्व अध्यक्ष तथा महोत्सवबारे आयोजक संस्था रेबान पोखराका अध्यक्ष गोपीबहादुर भट्टराईसँग गन्थन डटकमका लागि सागर राज तिमिल्सिनाले गरेको कुराकानी ।

सडक महोत्सवले पर्यटन प्रवद्र्धनमा कस्तो योगदान छ ?

लामो समयदेखि तराईमा जारी आन्दोलन र नाकाबन्दीका बीच अभावैअभावको अवस्थामा यसपटक सडक महोत्सवको संस्करण आयोजना भएको छ । रेबान पोखराले प्रत्येक वर्ष सडक महोत्सव आयोजना गर्दै आइरहेको छ । अहिलेसम्म १७ पटक सडक महोत्सव सफल भइसकेको छ । यस वर्ष १८ औं महोत्सव हुँदैछ । सडक महोत्सव आयोजना गर्नुको मुख्य उद्देश्य पोखरालाई राष्ट्रिय तथा अन्तर्राष्ट्रियस्तरमा चिनाउने र यहाँको पर्यटन प्रवद्र्धन गर्ने नै हो । पोखरालाई क्रिसमस तथा अंग्रेजी नयाँवर्षको प्रमुख गन्तव्य बनाउन महोत्सव सफल भइरहेको छ ।

पोखरामा रहेका होटल तथा रेस्टुरेन्टहरुलाई देश विदेशमा चिनाउने तथा स्थानीय उत्पादन, कृषि, अर्गानिक सामानको प्रदर्शन गरी संस्कृति संरक्षण गर्न महोत्सव सफल हुनेछ । पोखरामा पर्यटक भिœयाउने लक्ष्यका साथ आयोजित सडक महोत्सवबाट पोखरालाई अन्तर्राष्ट्रिय गन्तव्यस्थल बनाउन सहयोग पुग्ने विश्वास छ । महोत्सवले बढीभन्दा बढी पर्यटक भिœयाउने आशा छ । पोखरा जुनसुकै सिजनका लागि उपयुक्त छ भन्ने सन्देश पनि दिन महोत्सवले खोजेका छौं ।

पोखरा सडक महोत्सव सुरु
पोखरा सडक महोत्सव सुरु

सडक महोत्सवको मुख्य आकर्षण के–के छन् ?

गत वर्षभन्दा यसपटकको महोत्सवलाई केही फरक बनाउने हाम्रो लक्ष्य छ । महोत्सवका अवसरमा सडकमा पोखराका तारेदेखि सामान्य होटलहरुले खानाका स्टलहरु राख्नेछन् । अरु बेला पैसा तिरेर पनि हेर्न नपाउने लोपउन्मुख सांस्कृतिक झलकहरु महोत्सव अवधिभर प्रस्तुत गर्नेछौं । राष्ट्रियस्तरका कलाकारहरुको सांस्कृतिक प्रस्तुति, विभिन्न संस्कृति झल्कने नृत्य, आतसबाजी पनि महोत्सवको आकर्षण बन्नेछ । सबैभन्दा आकर्षण लेकसाइडको सडक नै बन्नेछ, जहाँ माग अनुसारका खानाका परिकारहरु खान पाइनेछ । यस वर्ष भारत, चिन, कोरिया लगायतका विदेशी सास्कृतीहरु ह्ेर्न पाइन्छन् भने कास्कीको कास्कीकोटको पुरानो सास्कृती, सुदुरपश्चिमको पुनानो नाच ल्याउने प्यासमा छौ ।

सडकमा महोत्सव गर्नुको उद्देश्य ?

पोखरा सडक महोत्सव नेपालको पर्यटन क्षेत्रमा छुट्टै पहिचानसहितको ब्रान्ड बनिसकेको छ । देशभरबाट मात्र होइन विदेशबाट वर्षको एकपटक सडक महोत्सव अवलोकन गर्न पोखरा जानुपर्छ है भन्ने भइरहेको छ । पोखरा संसारकै प्रमुख पर्यटकीय गन्तव्य मध्येको एउटा मुख्य सहर हो । पोखराको पनि लेकसाइडमा विशेष गरी पर्यटकहरुको भिड लाग्छ । यहाँ विदेशी मात्र होइनन् स्वदेशी पर्यटक पनि प्रशस्त आउँछन् । पोखरामा पर्यटकलाई लक्षित गरेर खुलेका होटल पनि प्राय लेकसाइडमा नै छन् । यसरी फेवातालको छेउमा रहेको लेकसाइड क्षेत्रको सडकमा महोत्सव आयोजना गर्दा खुला वातावरणमा रमाइलो प्राप्त गर्न सकिन्छ । एउटै सडकमा संसारमा कस्ताकस्ता किसिमका खानाहरु छन् भनेर दर्शकले अवलोकन गर्न पाउँछन् । विशेष गरी परिवार र साथीभाइ मिलेर सडकमा विभिन्न प्रकारका खानेकुरा खाँदै रमाइलो गर्न पाउँछन् । पारिवारिक वातावरणमा सडकमा महोत्सव आयोजना हुँदैछ । ५ दिनसम्म आयोजना हुने महोत्सवले वर्षभरिको लागि प्रचार–प्रसारको काम गर्नेछ । सडक महोत्सवले पर्यटकलाई नयाँपन दिइरहेको छ । जसले गर्दा पोखरालाई अन्तराष्ट्रि शहर बनाउन सहयोग गरेको छ ।

fireworks pokhara street festival, अंग्रेजी नयाँ वर्षको स्वागतमा मध्यरातमा पोखराको फेवाताल किनारमा आतिसबाजि गर्दै
अंग्रेजी नयाँ वर्षको स्वागतमा मध्यरातमा पोखराको फेवाताल किनारमा आतिसबाजि गर्दै

महोत्सवमा आउने आन्तरिक तथा बाह्यि पर्यटकको अवस्था कतो छ ?

पर्यटक लक्षित महोत्सव भएकाले हाम्रो टार्गेट पर्यटक नै हुन् । पोखरामा आन्तरिक तथा बाह्य दुवै पर्यटकको आगमन राम्रो छ । अहिलेको विशेष परिवेशले गर्दा विदेशी पर्यटकको संख्या केही कमी हुन्छ कि जस्तो लागेको छ । अहिलेको कठिन अवस्थामा बाह्यभन्दा आन्तरिक पर्यटक बढी हुन्छन् । केही वर्षदेखि सडक महोत्सवमा आन्तरिक पर्यटकको आगमन निकै राम्रो पाएका थियौं । यसपटक पनि आन्तरिक पर्यटक उल्लेख्य रुपमा आउने विश्वास गरिएको छ । विदेशी पर्यटकलाई सकेसम्म धेरै भिœयाउन पहल भइरहेकोछ । अहिलेको असहज परिस्थितिलाई सहज बनाउनका लागि हामी तल्लीन छौं ।

कमेन्टहरु
Loading...