परिवर्तनको मानक कायम राख्ने कमरेडहरु

विविध विचारधारा र संघर्षको संसारमा, महान विचारकहरूले मानव आत्मासँग नेपालीमन प्रतिध्वनि गर्ने प्रेरणादायी शब्दहरू छोडेका छन्। कार्ल मार्क्स, मदन भण्डारी र केपी शर्मा ओलीले आ–आफ्नो तरिकाले परिवर्तनको आवश्यकता, जनताको महत्व र सार्वभौमसत्ताको संरक्षणमा जोड दिनुहुन्छ। वहाँहरुकोहरूको विचारमा केहि आफ्नो विचार राख्दै, म यी विषयवस्तुहरूमा मेरो आफ्नै दृष्टिकोण राख्ने अनुमति चाहन्छु।

दार्शनिकहरूले संसारको व्याख्या मात्रै गरेका छन्, विभिन्न तरिकाले। तर मुख्य कुरा यसलाई परिवर्तन गर्ने हो। –कार्ल मार्क्स

मार्क्सको उदाहरणले सक्रियता र सामाजिक रूपान्तरणको सारलाई समेट्छ। जबकि सबैले गर्ने व्याख्या र विश्लेषण महत्त्वपूर्ण छन्, तर सबैले विचारको मुहर्त सेवा गर्नु सक्नुपर्छ। यसले हामीलाई यो बुझाउछ कि संसारको जटिलताहरू बुझ्न पर्याप्त छैनस हामीले सबैका लागि राम्रो भविष्य निर्माण गर्न सक्रिय रूपमा काम गर्नुपर्छ। भनेको कुरामा मात्र नअल्झेर, हामीले हाम्रो ऊर्जा र ज्ञानलाई अर्थपूर्ण कार्यमा लैजान सक्छौं, सामाजिक समस्याहरूलाई सम्बोधन गर्न र सकारात्मक परिवर्तन ल्याउने प्रयास गर्न सक्छौं। अधि बढौ।

साम्यवाद एक विचारधारा मात्र होइन, यो जीवनको दर्शन हो जसले जनताको आकांक्षा र संघर्षलाई समेट्छ। – मदन भण्डारी

भण्डारीको भनाइले साम्यवादको समग्र प्रकृतिमाथि प्रकाश पारेकोछ। केवल राजनीतिक विचारधाराभन्दा बाहिर, यसले जनताको आशा, सपना र संघर्षलाई समेट्ने दर्शनलाई मूर्त रूप दिन्छ। यसले हाम्रो समावेशी समाजको लागि आह्वान गर्दछ जहाँ व्यक्तिगत लाभ भन्दा सामूहिक कल्याणलाई प्राथमिकता दिइन्छ। यस परिप्रेक्ष्यबाट हामी समानता, सामाजिक न्याय र एकताका सिद्धान्तहरूलाई अंगालेर सीमान्तकृत र उत्पीडितहरूको उत्थान हुने सामंजस्यपूर्ण सहअस्तित्वतर्फ काम गर्न सक्छौं भन्ने हो।

नेपालले आफ्नो सार्वभौमसत्ता र स्वाधीनतामा कहिल्यै सम्झौता गर्दैन । –केपी शर्मा ओली

कमरेड ओलीको भनाइले राष्ट्रिय पहिचान र आत्मनिर्णयको रक्षाका लागि अटल प्रतिबद्धता झल्काउँछ । राष्ट्रको अखण्डता र हितको रक्षाका लागि सार्वभौमसत्ता र स्वतन्त्रता अत्यावश्यक हुन्छ। यसले हामीलाई हाम्रो सामूहिक पहिचानलाई आकार दिने अद्वितीय सांस्कृतिक सम्पदा, परम्परा र मूल्यहरूको कदर र संरक्षण गर्न सम्झाउँछ। विश्वव्यापी समुदायसँग संलग्न हुँदा, हामीले हाम्रो विशिष्टता कायम राख्न र हाम्रा निर्णयहरू हाम्रा जनताको सर्वोत्तम हितद्वारा निर्देशित छन् भनी सुनिश्चित गर्न प्रयास गर्नुपर्छ।

हाम्रो आफ्नै संस्करणमा, हामी यी विचारहरूलाई फराकिलो कथामा एकीकृत गर्न सक्छौं। न्याय र आत्मनिर्णयको मूल्यहरूलाई समर्थन गर्दै परिवर्तनलाई अँगाल्ने हाम्रो कार्यहरू जनताको निम्ति सहारा बन्दैजान्छ। हामी जनताको आकांक्षा र संघर्ष सुन्दा पनि प्रगति हुन्छ भन्ने बुझेर सामूहिक कार्यको शक्तिलाई प्रोत्साहन गर्दछौं। हामी हाम्रो सार्वभौमसत्ताको रक्षा गर्दै, हाम्रो सांस्कृतिक सम्पदा र राष्ट्रिय हितलाई ध्यानमा राख्दै अडिग छौं, आजको परिस्थितिमा यहि नै आवश्यक पनि हो। जुन विभिन्न घटनाक्रममा पुष्टि हुँदै आइरहेको छ।

केपी ओलीको सिद्धान्तहरूलाई हाम्रो दैनिक जीवनमा लागू गर्ने जिम्मेवारी हाम्रो हो। सकारात्मक परिवर्तनलाई आत्मसात गरेर, सबैको आकांक्षालाई सम्मान गर्दै, र हाम्रो सम्पदाको मूल्याङ्कन गरेर, हामी थप समावेशी र समृद्ध संसारमा योगदानमा जुट्नको निम्ति म पनि अपिल गर्दछु। हामीलाई वहाँका विचारहरूबाट प्रेरित गरौं र गरिराखेका छौं, खाली बयानबाजीको रूपमा मात्र होइन, तर अर्थपूर्ण कार्यको लागि उत्प्रेरकको रूपमा जसले हाम्रो र आगामी पुस्ताहरूको लागि राम्रो भविष्यलाई आकार दिन्छ। र सम्झना रहोस् खराब विचारको लागी म सधैं खण्डन पनि गर्ने गर्छु।

एकतालाई कसरी प्रयोग गर्ने

कमरेड कार्ल मार्क्स, मदन भण्डारी र केपी शर्मा ओली व्यक्ति र राष्ट्रको आकांक्षासँग गहिरो सम्बन्ध राख्दछन् । एकता, सामूहिक कार्य र विकासमा वहाँहरुको जोडले समृद्ध र समतामूलक समाज निर्माणका लागि मार्गदर्शक सिद्धान्तको रूपमा काम गर्दछ। उहाँहरूको विचारबाट प्रेरणा लिएर, आज म यी विषयहरूमा मेरो आफ्नै दृष्टिकोण अझ फराकिलो गर्दैछु।

संसारका मजदुरहरू हो, एक होऔं – कार्ल मार्क्स

मजदुर एकताको लागि मार्क्सको एकताको पुकारले एकतामा रहेको शक्तिलाई उजागर गर्दछ। यसले जीवनका सबै क्षेत्रका व्यक्तिहरूलाई उनीहरूको साझा संघर्षहरू पहिचान गर्न र दमनकारी प्रणालीलाई चुनौती दिन सेना वा समुहमा सामेल हुन आह्वान गर्दछ। यसकुराले श्रमिकहरूको अधिकार, सामाजिक न्याय र सम्पत्तिको न्यायोचित वितरणको वकालत गर्न सामूहिक कार्यको महत्त्वलाई बोल्द्छ । यसले हामीलाई स्मरण गराउँछ कि एकजुट भएर हामी शोषणका साङ्लाहरू तोडेर अझ न्यायपूर्ण र समावेशी समाज निर्माण गर्न सक्छौं भन्ने लाग्दछ।

राष्ट्रको वास्तविक शक्ति त्यहाँका जनताको एकता र सामूहिक कार्यमा निहित हुन्छ। – मदन भण्डारी

कमरेड मदन भण्डारीको भनाइमा निर्माण र प्रगतिको सार समेटिएको छ । यसले जोड दिन्छ कि राष्ट्रको वास्तविक बल उसको सैन्य शक्ति वा आर्थिक पराक्रममा मात्र होइन, तर त्यहाँका जनताको एकता र सामूहिक कार्यमा निहित हुन्छ। साझा उद्देश्य र सहयोगको भावनालाई बढावा दिएर, हामी बाधाहरू पार गर्न र साझा लक्ष्यहरूमा काम गर्न सक्छौं। जब विभिन्न पृष्ठभूमिका व्यक्तिहरू एकसाथ आउँछन्, तिनीहरूको अद्वितीय सीप र दृष्टिकोणको उपयोग गर्दै, तिनीहरूले सकारात्मक परिवर्तनलाई अघि लैजान सक्षम र शक्तिशाली बल बनाउँछन्।

कमेन्टहरु
Loading...