क्या गज्जबका फोटोहरु !

I was in Manaus/Amazon during the Brazilian Aquathlon (swimming and running) championship in . This river is called Rio Negro (Black River) due to water color. Rio Negro is the largest left tributary of the Amazon, the largest blackwater river in the world. While the name Rio Negro means Black River, its waters aren't exactly black; they are similar in color to strong tea. The dark color comes from humic acid from incomplete breakdown of phenol. I photographed it from the water and my lens got completely wet, but there was so energy in this boys that I just didn't worry about that.
I was in Manaus/Amazon during the Brazilian Aquathlon (swimming and running) championship in . This river is called Rio Negro (Black River) due to water color. Rio Negro is the largest left tributary of the Amazon, the largest blackwater river in the world. While the name Rio Negro means Black River, its waters aren’t exactly black; they are similar in color to strong tea. The dark color comes from humic acid from incomplete breakdown of phenol. I photographed it from the water and my lens got completely wet, but there was so energy in this boys that I just didn’t worry about that.
नेसनल जोग्राफिकले आयोजना गरेको ट्राभलर फोटो कन्टेस्टको परिणाम घोषणा भएको छ। विश्वका विभिन्न कुनामा खिचिएका गज्जब गज्जबका फोटोहरु पुरस्कृत भएका छन्। हेरौँ विजयी केही फोटोहरु। माथिको फोटो साढे १५ हजार फोटोमध्येबाट सबैभन्दा राम्रो छानिएको फोटो फोटो हो। फोटो खिचेका हुन् वायग्नर आराउजोले। ब्राजिलको अक्वाथलोन (पौडी खेल्ने र दौड्ने) प्रतियोगिताको फोटो हो यो। श्यामश्वेत यो फोटोमा के त्यस्तो खास विशेषता छ त ?
यो वर्ष प्रतियोगिताका निर्णायकहरुमध्ये एक रहेका नेसनल जोग्राफिक ट्राभलर डाइरेक्टर अफ फोटोग्राफी डान वेस्टरग्रेनका अनुसार यसले पिक एक्सन देखाउँछ। फोटोको मुख्य विषय दायाँतिर दौड्दै गर्दाको होरिजन्टल टेन्सन उनलाई मन परेको रहेछ। फोटोग्राफीको पुरातन नियमले विषयहरु आउट अफ फ्रेम हुनुहुँदैन भनेर भन्छ। तर यो फोटोमा कहिलेकाहीँ त्यस्तो नियम उल्लङ्घन गर्दा पनि राम्रो फोटो आउने देखिने उनको तर्क छ। मुख्य विषय पानीमा पौड्नुअघि अन्तिम श्वास लिइरहेको अवस्था अनि पृष्ठभूमिमा देखिएका अग्ला भवनहरुले यसलाई स्पोर्टस् फोटोमात्र नभएर ब्राजिली सहरको पोट्रेट पनि देखाएको उनको तर्क छ।
तलको फोटोले भने दोस्रो पुरस्कार पाएको छ। कलर र कम्पोजिसन हेर्नुस् त कति गज्जबको ! खासमा म्याक्स सेइगल आकाशगङ्गाको फोटो खिच्न गएका रहेछन् रातिहुँदो यो फल्स किभामा। तर मेघ गर्जन भएपछि उनले यस्तो फोटो खिचेर फर्के-
I hiked out to these ruins at night hoping to photograph them with the milky way, but instead a thunderstorm rolled through creating this dramatic image.
I hiked out to these ruins at night hoping to photograph them with the milky way, but instead a thunderstorm rolled through creating this dramatic image.
 
यो तलको फोटोले तेस्रो पुरस्कार पाएको हो। यानाइ बोन्नेहले केन्याको मासाइ मारा राष्ट्रिय निकुञ्जमा खिचेको यो फोटोमा पर्यटकहरुको गाडीमाथि चितुवा उफ्रेको देखिन्छ। क्या तर्सिए होला उनीहरु। अझ एक जना पर्यटक भित्रैबाट फोटो खिच्दै गरेको हेर्नु न।
Cheetahs jumped on the vehicle of tourists in Masai Mara national park, Kenya.
Cheetahs jumped on the vehicle of tourists in Masai Mara national park, Kenya.
 
तलका सबै फोटोहरुले सान्त्वना (मेरिट) पुरस्कार पाएका हुन्।
 
Mikael ¡nde, a child of S·mi reindeer herders, takes a break indoors after a long, cold day of rounding up the animals for vaccinations and slaughter. Children of reindeer herders learn to handle these animals and the land they thrive in from infancy - young Mikael here knew far more about the ways of nature than I could ever hope to learn.
Mikael ¡nde, a child of S·mi reindeer herders, takes a break indoors after a long, cold day of rounding up the animals for vaccinations and slaughter. Children of reindeer herders learn to handle these animals and the land they thrive in from infancy – young Mikael here knew far more about the ways of nature than I could ever hope to learn.
रेइनडियरका बच्चाहरु शीर्षकको यो फोटो मिसेल स्कान्जले खिचेका हुन्।
 
 
Guanjiang Shou troupes are one of Taiwan most popular activities that may be seen all over Taiwan at traditional folk religion gatherings. With their fiercely painted faces, protruding fangs and powerful, choreographed performances, they are easily  recognized, They may be described as underworld police or gods' bodyguards.
Guanjiang Shou troupes are one of Taiwan most popular activities that may be seen all over Taiwan at traditional folk religion gatherings. With their fiercely painted faces, protruding fangs and powerful, choreographed performances, they are easily
recognized, They may be described as underworld police or gods’ bodyguards.
ताइवानको परम्परागत नाचमा सहभागी हुन अनुहार पोतिरहेकाहरुको यो फोटो चान क्वक हुङले खिचेका हुन्।
 
 
A lady collects water in the river by a village in Bagan, Myanmar, 2013
A lady collects water in the river by a village in Bagan, Myanmar, 2013
म्यान्मारको गाउँ बागानस्थित नदीमा एक महिलाले पानी लिँदै गरेको यो फोटो मार्सेलो साल्भाडोरले खिचेका हुन्।
 
 
Streets of Queenstown, New Zealand at the end of one more day filled with adrenaline. Calming and doleful scene with piano sound in the background.
Streets of Queenstown, New Zealand at the end of one more day filled with adrenaline. Calming and doleful scene with piano sound in the background.
न्युजिल्यान्डको क्विन्सटाउनस्थित सडकमा पियानो बजाउाँदै गरेको यो फोटो निकोला स्मेर्निकले खिचेकी हुन्।
 
 
Masters of disguise. The Eastern Screech Owl is seen here doing what they do best. You better have a sharp eye to spot these little birds of prey.
Masters of disguise. The Eastern Screech Owl is seen here doing what they do best. You better have a sharp eye to spot these little birds of prey.
झट्ट हेर्दा लाटोकोसेरो छ जस्तो नि नदेख्ने हगि! यो फोटो ग्राहम म्याकजर्जले खिचेका हुन्।
 
 
Cherry blossom is called Sakura in Japanese.Cherry blossom is Japanese symbolic flower.There are various kinds in a cherry tree and an especially old cherry tree has many kinds called Edo-Higan. The trees of the cherry tree exceeding hundreds of years are located in a line with a nebula this temple, and if spring comes every year,can looks at a powerful spectacle can do it.  This photograph focused on Edo-Higan and photographed Beni-Sidare which is back together.
Cherry blossom is called Sakura in Japanese.Cherry blossom is Japanese symbolic flower.There are various kinds in a cherry tree and an especially old cherry tree has many kinds called Edo-Higan. The trees of the cherry tree exceeding hundreds of years are located in a line with a nebula this temple, and if spring comes every year,can looks at a powerful spectacle can do it.
This photograph focused on Edo-Higan and photographed Beni-Sidare which is back together.
जापानको साकुराको यो फोटो हिडेयुकी कातागिरीले खिचेकी हुन्।
 
 
The photographer could get inside of an enclosed sect named Tatahonda in the Democratic Republic of the Congo. The ladies are preparing for their religious ceremony.
The photographer could get inside of an enclosed sect named Tatahonda in the Democratic Republic of the Congo. The ladies are preparing for their religious ceremony.
टाटाहोन्डा- नाम मोटरकम्पनीको जस्तो लाग्छ। तर यो कंगोको जनजातिको नाम हो। यी महिलाहरु धार्मिक संस्कारको तयारी गर्दैछन्। गर्गेली लान्टाइ सोन्टले यो फोटो खिचेका हुन्।
 
 
The fisherman at Bira Beach
The fisherman at Bira Beach
यो फोटोले भने भियुअर्स च्वाइस पुरस्कार पाएको हो। बिरा बिचको यो फोटो डोडी कुसुमाले खिचेका हुन्। सूर्य, जाल, पानी र डुङ्गाको गज्जबको संयोजन यसमा छ। cp. mysansar.com

कमेन्टहरु
Loading...