पोखराको मदरल्याण्ड माविलाई एक पछि अर्को अर्वाड

सागर राज तिमिल्सिना
पोखरा, १० असोज/मदरल्याड मावि मासबार पोखरालाई शिक्षा क्षेत्रमा दिएको योगदानको कदर गर्दै एक पछि अर्को अर्वाड पाएको छ । पश्चिमाञ्चल क्षेत्रबाट संस्थागद विद्यालयतर्फको उत्कृष्ट भई पुरस्कार शिक्षा दिवसको दिन सरकाबाट पुरस्कृत भए पछि अन्य दुईवटा अर्वाड समेत प्राप्त गरेको छ ।

त्यस पछि मदरल्याड माविले व्रिटिस काउन्सिलले इन्टरनेश्नल विद्यालय अवार्डबाट सम्मान गरेको छ । विद्यालयको पाठ्यक्रम बाहेक अन्तराष्टिय शिक्षा प्रभावकारी रुपमा प्रदान गरेको भन्दै व्रिटिस काउन्सिले सम्मान गरेको हो । व्रिटिस काउन्सिले यस वर्ष नेपालको ११ विद्यालयलाई सम्मान गरको छ भने पोखराबाट २ वटा विद्यालय पर्न सफल भएका छन् । मदरल्याड बाहेक पोखराको इस्प्राइरल ग्यालेक्सीले पनि यो अर्वाड पाएको छ ।

पोखराको मदरल्याण्ड माविलाई एक पछि अर्को अर्वाड
पोखराको मदरल्याण्ड माविलाई एक पछि अर्को अर्वाड

यो अर्वाडले बेलायती स्कुलहरु सगँ समन्य गरेर मदरल्याडका विद्यार्थीहरुले अध्यक्षनलाई प्रभाव कारी बनाउन सक्ने विद्यालयका प्रधानध्यापक नारायण प्रसाद बरालले जानकारी दिए । उनले यो अर्वाड पाए पछि विद्यालयले तीन वर्ष सम्म लोगो प्रयोग गर्न पाउने, विद्यार्थीहरुको सिकाइलाई अझ प्रभावकारी बनाउन शिक्षा आदान प्रदान गर्न पार्ने लगाएका सुविधा हुने बताए । उनले विद्यलायका विद्यार्थीहरुले १५ वटा नयाँ पोजेक्ट बनाएकाले अर्वाड पाएको बताए ।

त्यसै गरि मदरल्याडले रियल स्कुल अफ नेपालको तेस्रो स्थान हासिल गर्दै उपाधि जितेको छ । विद्यालयले नेपाल भरिबाट छनौट भएका १० विद्यालय मध्ये तेस्रो स्थान हासिल गरेको हो । विभिन्न ६ वटा विधामा भएको प्रतिस्पर्धामा भाग लिएका विद्यार्थीहरुको अंकका आधारमा मदरल्याड तेस्रो भएको बरालले बताए । विद्यालयलाई नगद २५ हजार, शिल्ड र प्रमाणपत्र तथा विद्यार्थीलाई प्रति विद्यार्थी नगद ३ हजार प्राप्त गरेको उनले बताए ।

यस कारण उत्कृष्ट

पोखरामा स्थापना भएको एक नीजि विद्यालय स्थापनाको २२ वर्षमा अन्य विद्यालयलाई पछि पार्दै पश्चिमाञ्चल कै नम्बर एकमा पर्न सफल भएको छ । पोखराको मदरल्याण्ड उच्च मावि संस्थागत विद्यालयतर्फ पश्चिमाञ्चलकै उत्कृष्ट विद्यालय हुदै बिहीबार नगद १ लाख सहित समानीत भएको छ ।

मदरल्याण्ड स्कुल पश्चिमाञ्चल कै उत्कृष्ट, एक लाख सहित सम्मानित
मदरल्याण्ड स्कुल पश्चिमाञ्चल कै उत्कृष्ट, एक लाख सहित सम्मानित

सरकारले शिक्षा दिवसको अवसरमा पुरस्कृत गर्ने विद्यालयको सूचिमा मदरल्याण्ड पश्चिमाञ्चलको पहिलो र देशकै तेश्रो उत्कृष्ट विद्यालयको रुपमा सूचिकृत भएको हो । विद्यालयले शिल्ड, ध्वजा, प्रमाणपत्र र एक लाख नगद प्राप्त गरेको छ । विद्यालय छनौट समितिले बिशेष अध्ययन गरेर मदरल्याण्डलाई उत्कृष्ट विद्यालयको रुपमा सिफारिस गरेको हो । यस विद्यालयले ८६।३६ अकं प्राप्त गरेको छ । शैक्षिक गुणस्तरीयताकै कारण आफ्नो विद्यालय उत्कृट हुन सफल भएको विद्यालयका उच्च मावि संयोजक तथा संस्थापक सदस्य नारायण प्रसाद आचार्यले बताए ।

मदरल्याण्डले अघिल्लो एसएलसी परीक्षामा न्यूनतम २।७ देखि अधिकतम ३।९ सम्म जिपिए प्राप्त गरेका विद्यार्थी उत्तीर्ण गराउन सफल भएको थियो । २०६१ सालदेखि उच्च मावि संञ्चालन गरेको विद्यालयमा हाल २ हजार ३ सय बढी विद्यार्थी अध्ययनरत छन् । ४५ जना विद्यार्थीबाट २०५१ सालमा सुरु भएको मदरल्याण्डमा अहिले करिब २ सय जनाले रोजगारी पाएका छन् ।

अघिल्लो एसएलसी परीक्षाको उत्तीर्ण दर, प्राप्त जिपिए, ९ कक्षाको बिद्यार्थी भर्नादर र उत्तीर्ण दर हेरेर उत्कृष्ट विद्यालयको रुपमा छनौट गर्ने गरिन्छ । १ सय ५४ जनाले परीक्षा दिएको अघिल्लो बर्षको एसएलसी परीक्षामा ६१ जनाले ’ए’ ग्रेड प्राप्त गरेका थिए । विद्यालय उत्कृष्ट हुनु पोखराकै लागि गर्वको बिषय भएको विद्यालयका संस्थापक कृष्ण बरालले बताए । यसलाई कायम राख्न र सँधै उत्कृष्ट बनाउनका लागि आँफुहरु दिनरात लागिरहने बताए ।

मदरल्याण्ड स्कुल पश्चिमाञ्चल कै उत्कृष्ट, एक लाख सहित सम्मानित
मदरल्याण्ड स्कुल

२०५१ सालमा स्थापित विद्यालयमा हालसम्म १३ सय भन्दा बढी विद्यार्थीले एसएलसी उत्तीर्ण गरिसकेका छन् भने उत्तीर्ण विद्यार्थीहरु कुनै न कुनै पेशा ब्यवसायमा लागेका बराल बताउँछन् । हाम्रा विद्यार्थीहरु विश्वमै प्रतिश्पर्धा गर्न सक्ने खालका छन्, उनले भने–मेडिकल, इञ्जिनियरिङ, बैंकिङ क्षेत्रमा हाम्रै विद्यार्थीहरु धेरै देखिन्छन् । एसएलसी बोर्ड हुँदा यहाँका विद्यार्थीहरु नेपालमै दोश्रो स्थानसम्म पुगेका बताए ।

उनले एउटै व्याजबाट १५ जनाले सम्म एमविविएसका लागि नाम निकालेको उल्लेख गरे । विद्यार्थीको लगनशिलता, कुशल ब्यवस्थापन र उत्कृष्ट नतिजाका कारण विद्यालय देशमै परिचित भएको विद्यालयका प्रधानध्यापक नारायण प्रसाद बराल बताउँछन् । उनले अझै सर्बोत्कृष्ट हुनका लागि मेहिनत गर्ने बताए ।

मदरल्याण्ड माविका निर्देशक त्रिभुवन शर्माले विद्यालयको ऐतिहासी उपलब्धी भएको बताउदै चुनौती थपिएको बताए । ‘अहिले पश्चिमाञ्चलमा पहिलो भएको छ,’ उनले भने, ‘यो उपलब्धीलाई कायम नै राखेर राष्ट्रियस्तर मै पहिलो हुने लक्ष्य सहित अगाडी बढ् छौ ।’ उनले सबै विद्यार्थी, शिक्षक र कर्मचारीको उपलब्धी भएको बताए । उनले कास्कीमा नीजि विद्यालयले पहिलो पटक पश्चिमाञ्चलमा उत्कृष्टको उपाधि जितेको दावी गरे ।

कमेन्टहरु
Loading...