गाउँ पालिकाको केन्द्र बिरेठाँटीलाई बनाउन माग

पोखरा, १७ साउन /कास्की दाङसिङका नागरिकहरुले बिरेठाँटीलाई गाउँपालिकाको केन्द्र बनाउन माग गरेका छन् । आइतबार गाविसले आयोजना गरेको बार्षिक समीक्षा तथा सार्वजनिक सुनुवाई कार्यक्रममा पुनर्संरचना आयोगले तोकेको सबै मापदण्ड पूरा भएकाले गाउँपालिकाको केन्द्र बिरेठाँटीमै बनाउन माग गरेका हुन् ।

गाउँ पालिकाको केन्द्र बिरेठाँटीलाई  बनाउन माग
गाउँ पालिकाको केन्द्र बिरेठाँटीलाई बनाउन माग

पूर्व गाविस अध्यक्ष एव्ं लोकतान्त्रिक खेलकुद महासंघका केन्द्रिय अध्यक्ष देवेन्द्र शेरचनले जिल्ला स्तरीय प्राविधिक सहयोग समितिले प्रश्ताव गरेका गाविसहरुको केन्द्र बिरेठाँटी भएकाले यसको बिकल्प नसोच्न आग्रह गरे । अन्य गाविसको तुलनामा खुल्ला र बस्तियोग्य जमिन हाम्रै गाविसमा छ, सबै गाविसको केन्द्र पनि यही हो, उनले भने–अन्यत्र जान भन्दा बिरेठाँटीलाई केन्द्र बनाउनुपर्छ ।

तरुण दल कास्कीका अध्यक्ष मनोज गुरुङले जनसंख्यालाई मात्रै हेरेर गाउँपालिका बनाउने र केन्द्र तोक्ने काम गर्दा जनताले दुख पाउने बताए । विकेन्द्रिकरणको नाममा जनताले अहिले पाईरहेका सेवा सुविधा समेत कटौति हुने र बढी दुख पाउन सक्ने भएकाले बैज्ञानिक र ब्यवहारिक हिसावले संरचना बनाउन आग्रह गरे । नेकपा एमाले क्षेत्र नम्बर ४ का उपसचिव सुरेन्द्र गुरुङले भुगोललाई आधार मानेर इलाका तहलाई नै गाउँपालिका बनाउनुपर्ने सुझाव दिए । यसअघिको १० नम्बर इलाकालाई नै गाउँपालिका बनाउँदा जनतालाई बढी सहज हुन्छ, उनले भने–जनसंख्या मापदण्ड घटाएर लुम्ले, सल्यान, दाङसिङ र घान्दु्रकलाई छुट्टै गाउँपालिका बनाउनुपर्छ ।

गाविस स्तरीय राजनीतिक दलका नेताहरुले पनि लुम्ले वा ढिकुरपोखरी केन्द्र मान्न नसकिने बताए । घान्द्रुक देखिका नागरिकले सेवा लिनुपर्छ, ढिकुरपोखरीलाई मात्रै हेरेर हुँदैन, उनीहरुले भने–सबैतिरको बीच भूभाग विरेठाँटी नै हो, यसैमा लविङ होस् । समितिले ढिकुरपोखरी, लुम्ले, सल्यान, दाङसिङ, घान्द्रुक र भदौरे तामागी गाउँ विकास समितिलाई समेटेर अन्नपूर्ण गाउँपालिकाको प्रश्ताव गरेको छ । गाविस सचिव राजन तिमिल्सीनाले दलहरुले गरेका निर्णय जिल्ला विकास समितिमा पेश गर्ने बताए ।

कार्यक्रमका सहभागीहरुले गाउँको माटो परीक्षण गरेर खेतीबालीको प्रश्ताव गर्न समेत सुझाव दिए । यस्तै एक्याप र गाविस बीच समन्वय हुन नसकेको, सञ्चालित योजनाहरुमा अनुगमन नभएको, सांसदहरुले विकासको काममा चासो नदिएको लगाएतको गुनासो गरे । गुनासोको सुनुवाई गर्दै गाविस सचिव तिमिल्सीनाले प्रत्येक योजनामा छुट्टाछुट्टै अनुगमन समिति गठन गरेर उनीहरुकै सिफारिसमा अन्तिम किस्ता भुक्तानी दिएको बताए ।

धेरै योजना भएकाले सबै योजनामा पुग्न सकिएको छैन, तर धेरैजसो योजना हामीले हेरेरै फरफारक गरेका छौं, उनले भने–आगामी बर्षदेखि अनुगमन समितिको प्रतिबेदन बिना अन्तिम भुक्तानी दिने छैनौं । माटोको अम्लियपना परीक्षणका लागि पनि सम्बन्धित निकायसँग समन्वय गरेर जतिसक्दो छिटो सम्बोधन गरिने प्रतिबद्धता जनाए । एक्यापसँगको समन्वय गाविसले गर्न चाहे पनि नसकेको उनको भनाई छ ।

पटक पटक समन्वय गर्न आग्रह गर्दापनि सुनुवाई नभएको उनको गुनासो छ । नेपाली काँग्रेसका गाउँ सभापति खगेन्द्र गौचनले एक्यापलाई गाविस मातहतमा ल्याउन धेरै प्रयास गरेपनि नसकेको बताए । एमाले अध्यक्ष धर्मदत्त पौडेल, माओबादी केन्द्रका अध्यक्ष लिल बहादुर कुवँर लगाएतले पनि एक्यापले स्थानीयसँग मनपरि कर उठाउने गरेकाले तत्काल निर्णय गरेर खारेज गर्नुपर्ने बताए । कार्यक्रमको सहजीकरण पत्रकार प्रकाश ढकालले गरेका थिए ।

गाविसले अघिल्लो बर्ष २०७२÷७३ मा ७४ लाख ३४ हजार रुपैयाँको कार्यक्रम सञ्चालन गरेको थियो । यो मध्ये सबैभन्दा बढी सामाजिक सुरक्षा तर्फ ४२ लाख ७७ हजार छ । अघिल्लो बर्ष २ लाख १९ हजार आन्तरिक आम्दानी गरेको थियो ।

कमेन्टहरु
Loading...