के मधुमेहका बिरामीले खरबूजा खानुहुन्छ ? जान्नुहाेस खरबूजाका फाइदाहरू !

काठमाडौं । के खरबूजाले मधुमेह रोगीको रगतमा चिनीको मात्रा बढाउँछ? यो प्रश्न धेरै मधुमेह रोगीहरूको दिमागमा उठिरहेको हुनुपर्छ।

 

खरबूजा गर्मीमा निकै मनपराइने फल हो। खरबुजामा प्राकृतिक चिनी हुन्छ । यसमा पाइने पानीको कारणले यसले शरीरलाई हाइड्रेटेड मात्र राख्दैन, स्वास्थ्यलाई धेरै अचम्मको स्वास्थ्य लाभ पनि दिन्छ ।

 

जब हामीलाई मधुमेह हुन्छ, हामी एउटा कुरामा चिनी र क्यालोरीको मात्राको ख्याल राख्छौं। मधुमेह आहारमा के समावेश गर्ने र के समावेश नगर्ने हाम्रो सबैभन्दा ठूलो चिन्ता हो। तर, के मधुमेहका बिरामीले खरबूजाको सेवन गर्न सक्छन् ? खरबूजा खाँदा रगतमा चिनीको मात्रामा असर पर्छ ?

खासगरी गर्मीमा यस्ता मिठा फलफूल आउँछन्, जसलाई हामी सबै खान चाहन्छौँ । खरबूजाको सेवनले मधुमेहसँग सम्बन्धित केही जटिलताहरूको जोखिम कम गर्न धेरै मद्दत गर्छ। खरबूजामा मध्यम मात्रामा लाइकोपीन हुन्छ। यो एक शक्तिशाली एन्टिअक्सिडेन्ट हो। लाइकोपीनले हृदय रोगको जोखिम कम गर्न पनि मद्दत गर्छ। मधुमेह रगतमा ग्लुकोजको मात्रा बढेपछि लाग्ने रोग हो ।

 

खरबूजा खाँदा रगतमा चिनीको मात्रा बढ्छ ? भर्खरै काटिएको खरबूजाको सानो भाग मधुमेहका बिरामीहरूले खाँदा उनीहरूलाई धेरै तरिकामा फाइदा हुन्छ ! यद्यपि खरबूजाको ग्लाइसेमिक इन्डेक्स धेरै उच्च छ। थोरै मात्रामा सेवन गर्दा यसले मधुमेह रोगीलाई हानी गर्दैन। यसमा कम क्यालोरी र कार्बोहाइड्रेट पनि पाइन्छ, जसले गर्दा यसले तौल नियन्त्रण गर्न मद्दत गर्छ, जुन मधुमेह राेगीका लागि धेरै महत्त्वपूर्ण हुन्छ।

यस बाहेक खरबूजाको दाना, जसलाई मानिसहरु प्रायः फ्याँकिदिन्छन, मधुमेह रोगीहरुका लागि फाइदाजनक हुन सक्छ। खरबूजाको बीउ ओमेगा ३ फ्याटी एसिड, ओमेगा ६, प्रोटिन, पोटासियम, जिंक र धेरै भिटामिन जस्ता पोषक तत्वहरूको पावर हाउस हो।

खासगरी टाइप २ मधुमेह भएका मानिसहरूका लागि खरबूजाको जुस पिउनु सामान्यतया सुरक्षित मानिन्छ, तर यसलाई सीमित मात्रामा सेवन गर्नुपर्ने हुन्छ। यस बाहेक खरबूजा खाने वा नखाने यो पनि तपाईको ब्लड सुगर लेभलमा भर पर्छ, त्यसैले डाक्टरको सल्लाहमा मात्रै सेवन गर्नु राम्रो हुन्छ ।

खरबूजा खानुका फाइदाहरु
१. गर्मीको फल खरबुजा भिटामिन सी, ए, बि ६, पोटासियम, फलाम, म्याग्नेसियम, क्याल्सियम र फाइबरसहित खनिज र भिटामिनहरूको अविश्वसनीय स्रोत हो।

२. भिटामिन ए ले स्वस्थ दृष्टिलाई बढावा दिन्छ र तपाईंको मुटु, मृगौला र फोक्सोको मर्मतसम्भार गर्न मद्दत गर्दछ। भिटामिन सी एक स्वस्थ आहारको लागि पनि लाभदायक छ र हृदय स्वास्थ्य सुधार गर्न, सामान्य चिसो लक्षणहरूलाई पराजित गर्न र निश्चित क्यान्सरहरू रोक्न मद्दत गर्न देखाइएको छ।

 

३. यस फलमा प्रशस्त मात्रामा फाइबर पाइन्छ, त्यसैले यसको सेवनले पाचनलाई स्वस्थ राख्न मद्दत गर्छ।

 

४. खरबूजालाई मध्यम मात्रामा खाँदा यसले मानिसलाई लामो समयसम्म पेट भरि राख्नुका साथै मिठो खानेकुराको चाहना पनि कम गर्छ ।

 

५. हाइड्रेटेड राख्नका साथै खरबूजाले तौल व्यवस्थापनमा पनि धेरै मद्दत गर्छ।

 

६. यस फलले अल्जाइमर रोग जस्ता न्यूरोडिजेनेरेटिभ विकारहरूको जोखिम पनि कम गर्न सक्छ।

 

७. खरबूजा छाला र कपालको स्वास्थ्यको लागि पनि धेरै राम्रो हुन्छ।

कमेन्टहरु
Loading...